Recenzje-artykuły-wywiady - reviews - interviews - articles


28.02.2018

Tłumaczenie wywiadu z BONAVOX


BN Drogi Johan hej, jak się masz?

JS
Dziękuje , mam się doskonale!

BN Słyszałem, że jesteś na wakacjach, nurkujesz? Czy to jest twoje hobby?

JS
Właśnie wróciłem z divingowych wakacji w Egipcie, z Marsa Alam!! Nurkuję tam od 20 lat!
Kocham te klimaty! Daje mi to energię i siłę do późniejszych szaleństw na scenie!

BN Powiedz nam coś o swoim mieście rodzinnym?

JS
Mieszkam w Warszawie od urodzenia!
Stolica Polski, wielkie,coraz piękniejsze miasto! Dla mnie najważniejsze miejsce na ziemi!

BN Czy w twojej okolicy jest jakaś hardrocka lub heavy metalowa scena?

JS
Może dokładnie obok mnie nie ma takiego miejsca ale w Warszawie jest sporo takich rockowych scen
Takich jak klub PROGRESJA, FUGAZI czy VOODOO!

BN Proszę opowiedz nam o nowym albumie Korpusu „Respekt” o procesie tworzenia, o nagrywaniu w stuio, jak prasa przyjęła wasz album…

JS
Materiał na album był tworzony przez ponad ostatnie dwa lata. Nagraliśmy 10 utworów z których ponad połowa to nowe kompozycje. Ze starych kawałków z lat 80-tych weszły na płytę tylko 4 tzn. AS, BAL ŻEBRAKÓW, NAFTA i IMPERATOR. Jednak też w nowych aranżacjach. Kiedyś nie było w kapeli klawiszy i nie śpiewaliśmy chórków.
Nowy KORPUS to bardzo rozbudowane aranżacje i w tą stronę podążamy muzycznie!
Każdy z 10-ciu utworów na albumie jest jakby osobną nowelą opowiadającą jakieś aspekty życia, współczesnego życia…miłość, zdradę, biedę, codzienność i trochę „demona” też się znalazło! Na albumie są aż trzy ballady bo to domena KORPUSU z dawnych lat…melodyczne riffy, płaczące solówki … i teksty proste ale nie prostackie! Życie w pigułce. Prasa przyjęła nasz album, ku naszemu zdumieniu!!!...wręcz rewelacyjnie! 8/10 pozytywnych recenzji to myślę że sukces kapeli…a polscy recenzenci raczej nie skłonni do pochwał!

BN Jaka jest historia znaczenie tytułu albumu Respekt,

JS
Prosty przekaz … podchodzimy z wielkim Respektem do tego co robimy muzycznie w tej chwili … Respektem do słuchaczy, fanów i tzw. branży muzycznej! Wróciliśmy po ponad dwóch dekadach do zupełnie innej rzeczywistości jaka nas w tej chwili otacza…inny świat!

BN Korpus powstał w latach 80 –tych Proszę opowiedz nam jak to się stało – historie powstania. I jakie to były czasy dla kapel rokowych w tych czasach w Polsce.

JS
Zespół powstał na początku 1981 roku … z tego pierwszego składu jestem tylko ja ale od 1982 roku już grali z nami Marek”Czaszka”Balaszczuk -gitara i Cezary „Dziadek” Łostowski –basmen
i oni grają teraz w kapeli. Po wygranym Jarocinie 83’ dołączył do nas Wiktor”Witek” Pietrzykowski-gitara i on teraz też jest z nami. Czyli właściwie trzon kapeli stanowią ludzie z tamtych lat 80-tych a nowi to pałker Piotrek”Mucha” Muszyński i klawiszowiec Włodek”Mariano”Tyl. Znakomicie muzycy , mają nasze geny i tą samą rockową krew!
Co do tamtych czasów to było dobrze z graniem bo komuniści chcieli czymś zająć coraz bardziej sfrustrowaną młodzież i dali rockowej muzie zielone światło … i to ich chyba trochę pogrążyło bo gdy zakazali grania było za późno … ludzie poczuli wolność i wolną muzę i już nie odpuścili!
Lata 80-te to były najlepsze lata polskiego rock&rolla. Powstały świetne kapele i muzyka!
Teraz też nie jest źle ale jednak wtedy powstawały kanony i podwaliny polskiego rocka!

BN Dlaczego rozwiązaliście zespół w 1990 Co się się stało z członkami zespołu

JS
Jak komuchy ograniczyły koncerty rockowe nie można było już z tego żyć…
Rynek płytowy raczkował … założyliśmy rodziny…porodziły się dzieci …
Każdy zaczął pracować …zmieniała się Polska … nadchodziła wolność ale bardzo ciężko odkupiona … niektórzy , tak jak ja czy Czaszka działaliśmy w muzyce dalej ale już nie tylko rockowej …komponowałem, produkowałem muzę … nawet w stylu pop!
Robię to do dzisiaj poza KORPUSEM a Marek ma swoją kapelę BE LAZY!
Ja w 2011 roku nagrałem ze swoim zespołem JOHANE’S album „SKAZANI NA MIŁOŚĆ” 14 ballad, z którego kilka ich wspięło się bardzo wysoko na radiowych listach.
Z innych muzyków grającyh w „Złotym” składzie jarocińskim: Paweł „Shenker” Koziej zmarł a nasz pałker Nazim ”Ziutek” Alijew gra bluesa w kapeli LESTER KIDSON!

BN Kto wpadł na pomysł aby reaktywować zespół po tylu latach?
I czy cały stary skład jest dalej w „nowym” Korpusie?

JS
To był mój absolutnie szalony pomysł, trochę podkręcony przez red.Sławka Orwata z brytyjskiej LISTY POLISZ CZART. Od początku wiedziałem, że się uda bo miałem konkretny plan co i jak grać ale nie było łatwo. Super, że nasza stara gwardia miała jeszcze w pełni sprawne rockowe jaja Co do składu rozwinąłem temat w poprzednim pytaniu.

BN Czy możesz nam powiedzieć swoją opinię i przemyślenia o muzyce rokowej i scenie rokowej lat 80 i teraz 2017/2018. Jak to się zmieniło?

JS
Generalnie to rock& roll nie zmienił się zbytnio. Zmieniły się czasy, ludzie i sprzęt oraz oczywiście dostęp do muzy … Internet to teraz potęga! Powstało wiele dziwnych odmian rocka z pożytkiem dla niego ale też ze szkodą … Rasowy rock powinien tak brzmieć jak pierwsze płyty LED ZEPPELIN…na tym się wychowałem i jeszcze na WHITESNAKE…
Byłem ostatnio na ich koncercie w Polszy … odpadłem! Wyższa pólka! Jak zawsze!
Zaliczyłem też ostatnio koncerty GUNS ‘N ROSES, AEROSMITH i SCORPIONS a na dokładkę AIR BOURNE … coż … brak pytań! Prawdziwy rock&roll który kocham i który pozostał w moim sercu na zawsze … tak jak ten gwóźdź wbity w serce na naszej okładce!
Swoją drogą mój przyjaciel z Nowego Yorku, grafik Adam Lipton stworzył ten projekt po wysłuchaniu naszego materiału demo na album i tak tą naszą muzę odebrał! Strzał w dychę! Świetna robota!

BN Jakie są plany na przyszłość Korpusu?

JS
Przyszłość jest obiecująca. Nareszcie mamy świetny Management, znakomitą i doświadczoną managerkę Monikę i przed nami trasa koncertowa promująca album RESPEKT w całej Polsce.
Sporo medialnych wydarzeń, wywiadów, teledysków i szanse na zagrania paru koncertów za granicą, gdzie nasz album … mimo że nagrany w języku polskim…zbiera świetne recenzje… nawet za oceanem! Materiał na drugi album prawie gotowy i zaczniemy późną jesienią jego nagrywanie! Może nagramy coś w języku angielskim … są takie propozycje…zobaczymy!

BN Gdzie czytelnicy mogą znaleźć informacje na temat zespołu?

JS
Wszystkie informacje są na naszym FAN PAGE na FB. Można też wejść na naszą stronę w budowie www.korpus.net.pl Tam są wszelki linki do naszych netów i Managementu!

BN Czy członkowie zespołu są również związani z innymi zespołami i innymi projektami?

JS
Tak , oczywiście! Mają swoje kapele albo udzielają się sesyjnie, ale KORPUS ma absolutny PRIORYTET! To nasz rockowy DOM i RODZINA!

BN Czy myśleliście również o pisaniu tekstów w języku angielskim, czy pozostaniecie tylko przy polskich tekstach?

JS
W najbliższym czasie podejmiemy próby nagrania kilku kawałków w języku angielskim.
Współpracowałem ostatnio przy innej płycie, produkowanej na rynek europejski z Robertem Sieradzkim, świetnym tłumaczem rockowej muzy (grupa BELIEVE ) i chyba bez problemu powinno się udać…mój angielski jest w sumie niezły, tylko mam naleciałości egipskie! He! He!

BN Czy braliście pod uwagę problemy językowe z polskimi tekstami dla zachodnich słuchaczy, czy też uważacie że muzyka jest zrozumiała bez względu na język dla wszystkich, nawet nie pisząc po angielsku

JS
Spoko! Rock & Roll rozumie się sercem i duszą ale tekst też jest istotny.
Dobry tłumacz da sobie świetnie radę z moimi tekstami … już to robiłem!
Naszą słowiańską melodykę uda się przemycić do angielskich „klusek” … będzie dobrze!

BN Kto jest dla Ciebie i dla członków zespołu wzorcem i ulubionym artystą lub zespołem.

JS
Dla mnie absolutnie DAVID COVERDALE I WHITESNAKE … co do kapeli to zapewne kanony kapel rockowych z lat 80/90. Chociaż i ja i kumple czasami zatapiamy się w inna muzę taką jak Chili Out , Jazz i Symfonic Rock …trzeba słuchać różnej muzy to wtedy otwierają się w mózgu pozamykane obszary naszej wrażliwości muzycznej!

BN Czy chciał byś coś dodać jeszcze od siebie na koniec dla czytelników Bonavox.nl

JS

POZDROCK dla wszystkich czytelników Bonavox.nl Zapraszamy do słuchania naszego albumu RESPEKT i oczywiście na koncerty….a jedziemy zawsze bez trzymanki…ostra jazda!
Trzymajcie za nas kciuki bo mamy jak ktoś policzył …razem ponad 250 lat … ale DAMY RADĘ!!! ;-) Janusz „JOHAN” STASIAK & KORPUS

 

26.02.2018

Wywiad dla holenderskiego BONAVOX

JANUSZ STASIAK TELLING ABOUT HARDROCK BAND “KORPUS”.
Heiko Kleine-Neerken February 24, 2018 Interviews

20.02.2018

KORPUS u Marka Wiernika w "Markowym Programie" RDC

24.01.2018

MAGAZYNEK radiowej TRÓJKI z KORPUSEM

Tu możecie posłuchać audycji " Magazynek" w której gośćmi red. Piotra Barona, byli Janusz JOHAN Stasiak i Cezary DZIADEK Łostowski oczywiście z KORPUS.
LINK : https://www.polskieradio.pl/9/6254/Artykul/2001936,Magazynek-23-stycznia

15.01.2018

RESPEKT w ocenie Atmospheric

10.01.2018

RECENZJA " RESPEKTU" w RADIO SYGNAŁY OPOLE

Rockowa klasyka melodyjnie przywrócona do życia. Jedno zdanie idealnie opisujące cały krążek RESPEKT kapeli Korpus – legendy polskiego rocka lat 80.
Od pierwszych brzmień wydobywających się z głośników po umieszczeniu krążka w stacji wiadomo z czym mamy do czynienia – melodyjnie, ciężko, gitarowe riffy i agresywny wokal. Jako urodzony w haniebnym okresie końca XX wieku (hołdującemu rytmom disco polo), wdzięczny jestem za dostęp do materiałów z koncertów rockowych lat 80’, a powroty kapel ze „złotej, rockowej epoki” na scenę osobiście sprawiają mi ogromną frajdę i dają niesamowitą satysfakcję. Ale może zacznę od początku.
Dla nieuświadomionych kapela KORPUS w latach 80. znajdowała się w elicie polskich rock bandów. Zdobywali laury gdzie tylko się dało, od I miejsca w swojej kategorii muzycznej na osławionym już i legendarnym Jarocinie 83’, przez Open Rock, Rock na Wyspie aż po Rock Galicję. Wielu wróżyło karierę, sławę i świetlaną przyszłość. Życie – jak to zwykle ma w zwyczaju – nieco te plany zweryfikowało: KORPUS zawiesza działalność w 1990 roku i słuch po nich ginie aż do 2013r. Pojawiają się głosy ogłaszające wielki powrót, koncerty i „Bal żebraków”, który był zdecydowanym wejściem zespołu na współczesną scenę muzyczną. Rok 2017 przynosi nam krążek zatytułowany RESPEKT.
Pomimo mojej przymusowej nieobecności w latach 80. mogę wnioskować (korzystając z dostępnych materiałów i opowieści „tych, co widzieli”), że okres ten brzmiał dokładnie tak, jak płyta, którą właśnie słucham i staram się opisywać. Wokalista Janusz Stasiak będący również autorem tekstów zadbał o to, by w żołnierskich słowach, zaledwie w dziesięciu utworach zawrzeć wszystko to, co większość z nas dręczy każdego dnia. Jeśli ktoś szuka wyszukanych metafor, czwartego dna skrzętnie ukrytego za przysłowiami, niech da sobie spokój – wiadomo o co chodzi i chodzi o to bardzo!
Zdaję sobie sprawę, że część osób będzie się krzywić nad „odgrzewaniem i wspominaniem” zamierzchłych lat w melodyjnym, mocnym stylu, jednak warto wczuć się w klimat i jak najlepiej przyswoić słowa z którymi każdy znajdzie jakąś myśl wspólną (i przypuszczam, że nie jedną). Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że artyści (zwłaszcza klawiszowiec Włodzimierz Tyl) trwają w głębokiej fascynacji do starych partii Van Halen…
Zadziwiający jest przeskok z Poste Restante do Króla Żebraków – mamy wrażenie od klasycznego rocka teleportować się niemalże we wczesny punk, gdzie gitary szaleją w iście „brudnym” stylu, a wokal – pomijając warsztatowy kunszt i niemal chóralny styl – zdaje się za moment krzyknąć Punk’s not Dead!
Pisałem coś o przeskokach? Przygotujcie się na kolejną dawkę, gdyż ze starego garażu okupowanego przez punkową załogę przenosimy się na rockową salę balową, gdzie w rytmie utworu Esemes mamy okazję przytulić ukochaną i na chwilę odpłynąć. Co prawda – według mnie – utwór jest trochę za bardzo przesłodzony i … nienaturalny, obcy w stosunku do całej płyty. Nie jest to jedyna ballada na liście, towarzyszy jej jeszcze piosenka Tajemnice (w samym rytmie, wokalu i tempie jak najbardziej pasująca i idealnie komponująca się do całości krążka) oraz Nienasyceni (ta z kolei początkowo nieco zdaje się odbiegać od całości, w dalszej części jednak przyśpiesza i daje radę).
Podsumowując zdecydowanie polecam starym i młodym fanatykom rocka – starym, by mogli powrócić wspomnieniami do stylistyki złotego, polskiego rocka, a młodym, by mogli go poznać w nowej, nieco nowocześniejszej formie zawierającej jasny przekaz tekstowy.

27.12.2017

album " Respekt": KORPUS-u w Metal Tample Respekt" album of KORPUS in Metal Tample